דו"ח טיילור

מה הוא הדו"ח טיילור?

דו"ח טיילור היה דו"ח שנכתב במאי 1989 והדו"ח הסופי הושלם ב 1990 על ידי השופט הלורד טיילור, שהיה יו"ר ועדת החקירה שבדקה את אסון הילסבורו בו מצאו את מותם 96 אוהדי ליברפול ועוד 766 נמפצעו.

מה קרה בהילסבורו?

15 באפריל 1989: אוהדי ליברפול מתאספים במגרש הכדורגל של שפילד וונסדיי בתוך "אווירת קרנבל", מצב הרוח  תואר כ"עליז" ושמח. כאשר שריקת הפתיחה התקרבה ביציעים כבר היו כאלפיים מאוהדי ליברפול  שאיישו כבר  את היציעים עמוסים באוהדים! קהל נוסף גדול יותר (כ 5,000 איש) ניסה להיכנס ליציעים דרך שערי הקרוסלות    Leppings) Lane),  הלחץ על הקרוסלות הלך וגבר ומפקד כוח המשטרה שבמקום נתן פקודה לפתוח שער הכניסה הראשי זאת בלי בקרת כניסה ומבלי לבחון את מצב היציעים. הקהל הסתער על הכניסה אל היציעים שהיו כבר עמוסים, דבר שגרם ללחץ על האוהדים שישבו כבר ביציע בקרבת הגדר, דבר שגרם לאוהדים להימחץ בין הגדר לאוהדים הנכנסים (באותה תקופה גדרות ברזל גבוהות הפרידו בין הקהל למגרש) . כתוצאה מכך 96 אוהדים נחנקו למוות מהצפיפות ביציע חלקם כשהם בתנוחת עמידה , ו766 אחרים נפצעו. רק אחרי 6 דקות מתחילת המשחק הבינו שמתרחש אסון ביציעים והפסיקו את המשחק.

ההאשמות המסקנות

תחילה האשימה המשטרה את אוהדי ליברפול באסון, המשטרה טענה  שהאוהדים  הגיעו שיכורים למשחק והתנהגות גבלה בחוליגנזם (תופעה ממנה סבל הכדורגל האנגלי באותן שנים), אך דו"ח טיילור קבע שהאוהדים לא אשמים בכך אלה המשטרה ובראשה מפקד המשטרה במקום דיוויד דוקנפילד שפתח את השער ללא בקרה. דו"ח טיילור הבהיר כי היו כשלים חמורים של משטרת דרום יורקשייר, שהובילו מותם של 96 אוהדי ליברפול באפריל 1989. הדו"ח גם קבע כי כשלים אלה טוייחו על ידי קציני המשטרה הבכירים שניסו להאשים באסון את אוהדי ליברפול.  כותב הדו"ח הגיע למסקנה כי יש להעמיד לדין את כל המעורבים בפרשה בגין הריגה ברשלנות חמורה. בנוסף, היא המליצה על אמצעי בטיחות חדשים במגרשי כדורגל ברחבי בריטניה וקראה לבחון כיצד מאורגנת בקרת באופן אישי ארצי.  

המלצות הדו"ח

הדו"ח הסופי ממליץ למעבר לאצטדיונים של מושבים בלבד, מה שמוביל לאיסור עמידה במשחקי כדורגל,  התקנה בסופו של דבר חייבה כל המועדונים בשתי הליגות העליונות. מאז האירוע ועד כתיבת שורות טרם נסגרה הפרשה סופית בבתי המשפט מתקיימים עדיין תביעות משפטיות בעניין אסון הילסבורו. 

לסיכום  

דוח טיילור מהווה ציון דרך משמעותי בכדורגל העולמי שבעקבותיו השתנה הכדורגל ללא הכר באנגליה ובהדרגה בעולם והפך את החוויה באיצטדיון לטובה ובטוחה יותר.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו עדכונים חמים על מבצעים וחבילות נופש בארץ ובעולם
לחץ לשיחה עם נציג
ברוכים הבאים לווצאפ. מוזמנים לרשום לנו הודעה ונשמח לעזור לכם ימים א׳-ה׳ 9:00-19:00 וימי ו׳ 10:00- 13:00.